Вибираючи центр, клініку, метод лікування наркоманії, алкоголізму, ігроманії Ви обов’язково зіткнетеся з труднощами. Справа в тому, що за лікування залежностей беруться всі кому не лінь. Ви побачите серед претендують на лікування та священика і лікаря, і психолога і психіатра, і чаклунку, і кодувальника, і колишнього наркомана і багатьох інших.
Але як же знайти ефективний центр, щоб не попастися на обман?
На сьогоднішній день лікування наркоманії в Україні здійснюється і використанням різноманітних методик:
- Медична. Модель, спрямована на відновлення організму за допомогою медичних препаратів. Система включає в себе зняття «ломки» і лікування постраждалих внутрішніх органів. Досить-таки ефективно допомагає лікувати «ломку і похмілля». Однак не розбирається з причинами залежності.
- Заборонна. Мова йде про насильницьке фізичному утриманні, але і не тільки. Метод полягає в посиленні страху перед наркотичним станом, його наслідками і ризиком передозування. Хворого насильно тримають в закритому центрі і в цьому і полягає вся суть т.зв. «Лікування».
- Психіатрична. Лікування проводить фахівець-психіатр з використанням психотропних речовин, що впливають на свідомість пацієнта.
- Психологічна. Заснована на тісному контакті з пацієнтом, спільному пошуку причин вживання і виходу з залежного стану.
- Соціальна. Має на увазі вплив оточення. Суть лікування – вирвати наркомана з його кола і помістити в середу, вільну від наркотиків, оточити людьми з іншими цінностями і світоглядом.
- Духовна модель поширена в різних сектах. По суті, це не спосіб лікування залежності, а метод її заміщення.
- Модель зменшення шкоди. Фахівці вважають такий шлях помилковим, проте він може бути початком справжнього лікування, послужити «м’яким» фізичним та психологічним переходом до тверезості.
- Біо-психо-соціо-духовна (одужання) програма реабілітації наркозалежних 12 кроків. Повноцінна програма, що включає в себе всі аспекти медичної та психологічної допомоги.
Лікування наркоманії передбачає обов’язковий психологічний контакт з пацієнтом. Це неодмінна умова для досягнення результату. Деякі методики мають на увазі роботу з групою, інші – індивідуальну цільову психологічну стратегію.