Алкогольний абстинентний синдром (ААС) – це стан людини, що виникає після тривалого вживання спиртних напоїв. Стан може мати кілька ступенів тяжкості, залежно від тривалості вживання алкоголю та його кількості.

Абстинентний синдром: симптоми та стадії

Перша стадія настає через 8 годин (рідше 5-6 годин) після останнього прийому алкоголю. Для неї характерні наступні симптоми: нудота, біль у животі, блювання, тривога, безсоння, сильний головний біль та дратівливість, набряклість.

Друга стадія настає у проміжку 24-72 години після вживання спиртного та характеризується такими симптомами: підвищення пульсу та артеріального тиску, підвищення температури тіла, тремор, запаморочення, порушення пам’яті, епілептичні напади, судоми, спалахи агресії.

Третя стадія починається через 72 години після останнього вживання алкоголю. На цьому етапі можуть з’явитися галюцинації, істерика, панічні атаки, непритомність, марення та параноїдальні стани. Можливі спроби самогубства.

Природно, що не всі симптоми можуть проявлятися відразу, а деякі взагалі не будуть. Все залежить від наявності хронічних захворювань, психічного стану та стадії алкоголізму.

Абстинентний синдром: діагностика

Якщо ви помічаєте описані вище симптоми, рекомендуємо звернутися до лікаря-нарколога або до служби екстреної медичної допомоги. Після огляду фахівець оцінить стан людини та визначить стадію ААС, оцінить тяжкість симптомів та стану. На основі цього буде ухвалено рішення чи потрібна госпіталізація. Посталкогольний синдром другого (середнього) і третього (тяжкого) ступеня можна усунути тільки в стаціонарі під наглядом спеціаліста-нарколога. Насамперед проводиться детоксикація організму та його підтримуюча терапія. Пацієнту проведуть низку аналізів та досліджень, після яких буде призначено відновне лікування. Найчастіше це гепатопротектори для відновлення печінки, антидепресанти чи заспокійливі, сечогінні, вітамінні комплекси.

Але це лише початок великого шляху. Зняття симптомів не змінює мислення та спосіб життя. Далі, щоб уникнути рецидивів, рекомендуємо пройти реабілітаційну програму.

Наслідки та ускладнення ААС

При тривалому прийомі алкоголю страждають практично всі внутрішні органи. Організм не встигає відновиться, тому що його отруюють знову і знову. Через те, що органи працюють на межі, загострюються хронічні захворювання, серцево-судинна система не справляється з навантаженням, що може спричинити підвищення кров’яного тиску, тахікардію, тромбоз глибоких вен, тромбофлебіт, порушення роботи ЦНС. 

Читати по темі: “Перша допомога у разі алкогольного отруєння

Також не варто виключати фізичні травми в процесі падінь через запаморочення та сплутаний стан.

За відсутності реабілітаційної фази можливі затяжні депресії та суїцидальні думки. Якщо вчасно не звернутися за кваліфікованою допомогою все може закінчитися смертю.

Центр лікування залежностей